Spis treści
Jak spacery z psem mogą ci zaszkodzić? Ucierpią twoje plecy
Mimo wszystkich swoich zalet, spacery z psem mogą mieć jedną poważną wadę zdrowotną: problemy z plecami.
– Z jednej strony czworonożny przyjaciel sprawia, że właściciel regularnie wychodzi na spacery, co pomaga wzmacniać dolną część pleców, tam gdzie kręgosłup się wygina. Z drugiej jednak, energiczne psy często ciągną za sobą właściciela, co może prowadzić do urazów – mówi ortopeda Reinhard Schneiderhan.
Dlatego tak ważne jest, by smycz była wystarczająco długa, aby uniknąć nadmiernego napięcia.
Osoby z problemami z plecami powinny również zadbać o to, by pies szedł przy nodze, a nie wybiegał do przodu, zmuszając właściciela do szarpania. Jeśli to nie pomaga, warto rozważyć profesjonalne szkolenie.
– Mimo ryzyka problemów z plecami, właściciele zwierząt mogą spokojnie zaliczyć spacery z pupilem do swojej codziennej dawki ruchu – zapewnia Schneiderhan.
Podczas spaceru można nawet dodać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, takie jak wykroki czy szybka seria pompek przy ławce w parku.
Jak trenować psa na smyczy, żeby nie szarpał?
Na dobrej technice prowadzenia psa na smyczy skorzystają nie tylko plecy, ale także dłonie i nadgarstki. Badania pokazują, że to właśnie te części ciała najczęściej ulegają urazom podczas szarpania smyczy.
Spacer z psem przestaje być relaksującą czynnością, gdy zwierzak ciągle ciągnie lub wyrywa się w różne strony. Warto poświęcić trochę czasu i cierpliwości na nauczenie psa dobrych manier na smyczy – to ułatwi życie wszystkim.
patrz, dokąd idziesz – psy podążają za wzrokiem i mową ciała człowieka. Jeśli podczas spaceru ciągle odwracasz głowę w stronę psa, zwierzę będzie się zatrzymywać. Pokaż psu, dokąd idziesz, obracając ciało i głowę w tym samym kierunku.
chwal właściwie – jeśli pies dobrze chodzi na smyczy, nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrodzić go smakołykiem. Nie należy jednak trzymać przysmaku przed nosem psa, by szedł przy nodze – wtedy pies skupia się tylko na nagrodzie, a nie na właścicielu.
nie szarp smyczy – jeśli pies coś wywęszy i nagle się zatrzyma, nie szarp smyczy. W ten sposób pies nabiera negatywnych skojarzeń z liną. Lepiej się zatrzymać, zwrócić bezpośrednio do psa i zachęcić go do dalszego marszu w pożądanym kierunku.
Źródło: DPA Trends/Polska Press Grupa