Pożegnaj spuchnięte nogi. Tak unikniesz zakrzepicy i obrzęków w podróży. Wypróbuj proste triki na zrelaksowane i leciutkie nogi

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Wyjazd na wyczekiwany urlop wiąże się często z długimi godzinami spędzonymi w samolocie, autobusie czy samochodzie. Takie długie siedzenie nie tylko jest uciążliwe, ale może być też niebezpieczne dla twojego zdrowia. Jednym z największych, a często niedocenianych zagrożeń jest zakrzepica żył głębokich – podstępny stan, który rozwija się po cichu, ale może mieć dramatyczne konsekwencje. Zastosuj 5 prostych wskazówek, a unikniesz puchnięcia nóg i zakrzepicy.

Spis treści

Czym jest zakrzepica i jak zapobiegać zakrzepicy żył głębokich podczas długich podróży?

Zakrzepica żył to stan, w którym wewnątrz żyły (najczęściej w kończynie dolnej) tworzy się skrzep krwi, nazywany zakrzepem (skrzepliną). Skrzep ten przylega do ściany naczynia krwionośnego i częściowo lub całkowicie blokuje przepływ krwi.

Długie siedzenie w czasie podróży sprzyja zakrzepicy i opuchnięciu nóg.
Długie siedzenie w czasie podróży sprzyja zakrzepicy i opuchnięciu nóg.
bluecinema/gettyimages.com

Najczęściej dotyczy to żył głębokich (głównie w łydce lub udzie) i wtedy mówimy o zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). Stan ten jest niebezpieczny, ponieważ zakrzep może oderwać się od ściany żyły, przemieścić z prądem krwi do płuc i zablokować tętnicę płucną, prowadząc do zatorowości płucnej – stanu bezpośredniego zagrożenia życia.

Zakrzepica jest szczególnie niebezpieczna, gdy długo się nie ruszamy np. podczas podróży samochodem, autobusem czy samolotem. Te 5 wskazówek pomoże ci zapobiegać zakrzepicy w czasie podróży, a także zmniejszy puchnięcie i ból nóg w czasie długiej drogi na letni wypoczynek.

Najważniejszy przy zakrzepicy jest ruch – wstawaj i rozciągaj się

Podczas długiego siedzenia przepływ krwi w nogach jest słabszy i wolniejszy, co sprzyja tworzeniu się skrzepów. Dlatego co 1–2 godziny warto wstać i przejść się po korytarzu w samolocie, pociągu czy na stacji benzynowej. Można także wykonać kilka prostych ćwiczeń, takich jak wspięcia na palce, krążenia stóp czy przysiady. Jeśli podróżujesz samochodem, zaplanuj regularne przerwy, aby rozruszać nogi.

Masz żylaki lub choroby układu krążenia? Przygotuj się na długą podróż

Masz historię chorób układu krążenia, żylaki, niedawno przeszedłeś operację lub przyjmujesz leki hormonalne? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed długą podróżą. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić profilaktyczne zastosowanie leków przeciwzakrzepowych. To decyzja, którą zawsze powinien podjąć lekarz.

Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy dużo pij, ale nie kawy i alkoholu

Prawidłowe nawodnienie to klucz do utrzymania właściwej konsystencji krwi. Odwodnienie prowadzi do jej zagęszczenia, co zwiększa ryzyko zakrzepicy. Pij dużo niegazowanej wody lub słabych, schłodzonych naparów owocowych i ziołowych. Unikaj kawy, alkoholu i napojów energetycznych – działają moczopędnie, przez co mogą powodować odwodnienie.

Nie dopuść do rozwoju zakrzepicy. Na podróż wybierz luźną odzież i wygodne buty

Obcisłe spodnie, skarpetki z ciasnymi ściągaczami czy niedopasowane buty mogą ograniczać swobodny przepływ krwi w kończynach dolnych. Na długą podróż wybierz luźny, przewiewny strój i wygodne obuwie. Jeśli należysz do grupy ryzyka osób zagrożonych rozwojem zakrzepicy (np. osoby po operacjach, z żylakami, seniorzy i kobiety w ciąży) możesz skorzystać z medycznych pończoch lub rajstop uciskowych. Mają one za zadanie przeciwdziałać rozwojowi zakrzepicy. Na lato są dostępne pończochy uciskowe z cienkiego i przewiewnego materiału, które są bardzo wygodne i nie powodują przegrzewania się.

Żeby uniknąć zakrzepicy nie zakładaj „nogi na nogę” ani nie krzyżuj nóg

Lubisz siedzieć w pozycji „noga na nogę”? Przez chwilę może wydawać się wygodna, ale tak naprawdę utrudnia krążenie krwi w nogach. Staraj się siedzieć prosto, z obiema stopami opartymi o podłoże, a kolana trzymaj lekko rozstawione. Jeśli masz miejsce, od czasu do czasu prostuj nogi, rób krążenia stopami i zmieniaj ich ułożenie.

Stosując się do tych prostych zasad, można znacznie zmniejszyć ryzyko zakrzepicy żył głębokich podczas długich podróży. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie poważnych problemów zdrowotnych.

Jesteśmy na Google News, aktywuj gwiazdkę, aby uwzględnić nas wśród ulubionych źródeł

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
OSZAR »